Osobné financie v novom roku: Ako začať plánovať?

Rate this post

Tento rok strávime v práci 251 dní. Koľko času ale venujeme plánovaniu čo so zarobenými peniazmi urobíme? Využime príležitosť pokiaľ sa nespustí kolobeh pracovných povinností na 100 % a nastavme si finančný plán na tento rok.

Rodinný rozpočet ako základný kameň

Najdôležitejšie v osobných financiách je vedieť koľko zarábame a koľko míňame. Ideálnejšie je, ak o svojich príjmoch a výdavkoch nie len vieme, ale ich aj predvídame a plánujeme. Pre základný prehľad o tom, čo nás v tomto roku čaká je vhodné mať aspoň stručný plán mesačných výdavkov. Koľko zaplatíme mesačne za hypotéku, stravu, cestovanie/tankovanie, školné, … ?

Dôležité je do tohto plánu zahrnúť aj menej frekventované platby ako napríklad ročné poistné za auto, nehnuteľnosť či zúčtovacie faktúry za energie.

Plán je totiž najlepšia prevencia. Ak dopredu vieme, ktoré výdavky nás čakajú, vieme sa na nich vopred pripraviť a nemusíme siahnuť po drahších riešeniach – povolené prečerpanie, kreditná karta alebo spotrebný úver.

Rezerva pre nečakané udalosti

Podľa dát z Eurostatu 27 % Slovákov by malo problém pokryť nečakané výdavky a až 56 % z nás nemá vytvorenú finančnú rezervu na 3 – 6 mesiacov. Ak už teda príde nečakaný výdavok, je veľmi veľká pravdepodobnosť, že niektorý z nás predsalen siahnu po spomínaných úverových riešeniach.

Ak ju nemáme vytvorenú, do nášho finančného plánovania by sme mali ako prioritu zahrnúť aj čiastku (ideálne aspoň 10% z príjmu), ktorú si budeme odkladať na „horšie časy“.

Podobným „škrečkovaním“ si vieme nasporiť celú alebo aspoň čiastočnú sumu plánovaných výdavkov (letná dovolenka, rekonštrukcia domu, kúpa nového auta, … ).

Audit produktov

Či si to uvedomujeme alebo nie, určitá časť našich príjmov je stále prepojená s nejakým finančným produktom. Každý kto má doma auto, musí minimálne platiť PZP. Na kúpu domu či bytu sme si vzali hypotéku. K nej sme pribalili na pobočke aj životné poistenie.

Poistenie je pritom samo o sebe achillovou pätou Slovákov. Ešte stále je na trhu veľké množstvo aktívnych zmlúv investičného životného poistenia, na ktorých prepláca väčšina sporiteľov.

Finančné produkty sa vyvíjajú a rovnako aj naša životná situácia. To, čo bolo pre nás výhodné pred 5 rokmi už nemusí byť výhodné dnes.

Ak neviete vyhodnotiť aktuálnosť vašich produktov, radi Vám pomôžeme bezplatnou analýzou Vášho portfólia.

The following two tabs change content below.

Michal Bujňák

Team Leader
Od roku 2021 sa aktívne venujem správe a manažmentu osobných financií. Som lektorom projektu Ako vyhrať nad systémom a spolu s tímom odborníkov aktívne pomáhame klientom v tých najdôležitejších finančných otázkach.
Rate this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *