Meníte prácu? Neurobte túto najväčšiu a najčastejšiu chybu (+2 tipy)

5/5 - (12 votes)

Pracovné portály praskajú vo švíkoch. Firmám sa darí a potrebujú stále viac a viac kvalitných zamestnancov. Ak ste sa rozhodli využiť novú pracovnú príležitosť, uistite sa, že vyjednáte tie najlepšie podmienky.

V poslednej dobe som strávil celkom veľa času finančným modelovaním rôznych situácií. Finančné modelovanie a simulácie sú celou vedou. Využívajú sa pri tom rôzne matematické a predpovedné modely, ktoré slúžia ako pomôcka pre ďalšie rozhodovanie.

Niekedy sa stane, že modelujete situáciu, kde máte pocit, že výsledok je vlastne jasný. Potrebujete však presné čísla alebo jednoducho potvrdiť pocity faktami. A tu sa mi práve za posledné týždne už viackrát stalo, že som ostal prekvapený.

Na druhé zamyslenie som si však uvedomil, že jednoducho „je to tak“. V tomto článku sa s Vami chcem podeliť o jedno podobné zistenie.

Ak sa mi podarí, v najbližšej dobe budem publikovať ešte ďalší článok so zaujímavým zistením z oblasti bankovníctva. A kto vydrží čítať až do konca, dozvie sa aj ďalšie dva tipy, ktoré mám pre každého, kto sa chystá zmeniť zamestnávateľa.

Analýza platov zamestnancov

Poďme k veci. Viem, že bežný čitateľ si nevie predstaviť, čo finančníci simulujú. Ja som dnes analyzoval dáta zamestnancov istej americkej firmy. Myslím, že nebudem ďaleko od pravdy, ak budem uvažovať, že výsledky by boli podobné aj v prípade množstva iných firiem.

Na paškál som si vzal výplatné pásky zamestnancov v skúmanej firme a sledoval som, od čoho závisia jednotlivé platy.

Predpovedný model som zostavoval v programe od IBM, ak by sa medzi čitateľmi vyskytol fajnšmeker, môžem sa oň podeliť.

V rámci analýzy som sledoval nasledovné faktory:

  • Pohlavie
  • Dosiahnuté vzdelanie
  • Predošlé pracovné skúsenosti
  • Počet mesiacov od prijatia do zamestnania
  • Typ pracovnej pozície
  • Nástupný plat
  • Príslušnosť k menšine

Čo myslíte, ktoré faktory sa prejavili ako dominujúce?

Prirodzene by som možno očakával dôležitosť vzdelania a toho, ako dlho je človek u svojho zamestnávateľa. Ďalej by sa mohol prejaviť vplyv pohlavia. Uvažujete podobne? Poďme sa teda pozrieť na realitu podľa matematicko-vedeckého modelovania.

váhy platy zamestnancov

váhy prediktorov podľa analýzy v IBM SPSS Modeler

Modelovaný výpočet pridelil váhy prispievajúce k výške aktuálneho platu zamestnanca takto:

  • Nástupný plat – 72 %
  • Typ pracovnej pozície – 24 %
  • Predošlé pracovné skúsenosti – 0,01 %
  • Pohlavie – 0,01 %
  • Príslušnosť k menšine – 0,01 %
  • Počet mesiacov od prijatia – 0 %
  • Dosiahnuté vzdelanie – 0 %

Čo som vypočítal? Zamyslenie sa nad analýzou a správna interpretácia zistení je veľmi dôležitou súčasťou každého modelovania.

Potrebné je pripomenúť, že som nerobil analýzu nástupného platu. Je možné, že pri nástupe je ponuka pre ženu alebo príslušníka menšiny horšia. Tiež je možné, že skúsenejší a vzdelanejší kandidát dostane vyšší nástupný plat.

Ja som však sledoval platy u zamestnancov, ktorí už u zamestnávateľa pracujú. Podľa modelu sú v tomto prípade najdôležitejšími faktormi práve nástupný plat a typ pracovnej pozície.

Zamestnanci, ktorí už v pracovnom pomere sú a teda im už bol pridelený plat, môžu len s ťažkosťami očakávať zvýšenie platu na základe dosiahnutia ďalšieho akademického vzdelania. Pre zamestnávateľa sú dôležitejšie zručnosti a skúsenosti prepojené priamo s vykonávanou prácou.

Zamestnanecký plat a jeho zvyšovanie sa odvíja od základu, t.j. nástupného platu. Je ľahké vypočítať, že 5 % zvýšenie platu poteší viac zamestnanca s vyšším platom (5 % je v tomto prípade viac).

Seniorita sa v amerických a európskych firmách nezohľadňuje v takej miere, ako napríklad vo firmách japonských. Pokiaľ chcete zvyšovať svoj príjem, skôr ako spoliehať sa na odpracované roky, hľadajte typ pozície, ktorý umožňuje platový rast. Vhodnými sú napríklad líderské a manažérske pozície, pri práci za pásom musíte počítať so skromnejšou progresiou.

Záverom tejto krátkej analýzy je teda nasledovné odporúčanie – pýtajte si čo najlepší nástupný plat.

Neurobte častú chybu a nesnažte sa začať na nižšej sume. Očakávať, že niekto neskôr ocení Vašu tvrdú prácu môže byť riskantné. Vyhnite sa sklamaniu a nepodceňte úvodné vyjednávanie o budúcej pláci. Vaša pozícia sa bude odvíjať poďla toho, odkiaľ vyštartujete.

Budem rád, ak mi necháte svoje názory na túto krátku analýzu a držím Vám palce v prípade, že ste sa rozhodli pre zmenu.

Bonusový tip 1 – Tretí pilier

Množstvo zamestnancov nemá ani poňatia o treťom pilieri. Tí mladší žiaľ ani o druhom. Verím, že Vy medzi nich nepatríte.

Pokiaľ Váš zamestnávateľ prispieva do tretieho piliera, skúste si vyjednať osobitné podmienky. Žiadajte zvýšený príspevok, prípadne iné zvýhodnenie. Príjem do tretieho piliera nie je až taký viditeľný, ale v budúcnosti Vás poteší. Navyše, firmy až tak nebolí.

Bonusový tip 2 – Bonusy a trinásty plat

Po prečítaní tohto článku už viete, že skromnosť na pohovoroch sa Vám v budúcnosti nevyplatí. Choďte ešte ďalej. Nedúfajte v žiadne vianočné odmeny ani trináste platy. Keď si to môžete dovoliť, pokúste sa ich rovno zazmluvniť.

Nezáleží na tom, že iní zamestnanci podobnú výhodu nemajú. Vy sa môžete pokúsiť dojednať viac, patríte predsa medzi finančne vzdelaných a vážite si svoj čas.

The following two tabs change content below.
Financiám sa venujem od roku 2006, keď som navrhol prvý software pre správu osobného rozpočtu. Som autorom portálov Cashmon.sk, druhypilier.sk a mojefondy.sk. Od roku 2014 pracujem s peniazmi na profesionálnej úrovni ako finančný agent. Okrem toho sa ešte venujem behaniu v prírode.
5/5 - (12 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *