Jedna vec, ktorú naučím moje deti o peniazoch

5/5 - (4 votes)

Peniaze sú na svete už dlho. Dosť dlho na to, aby sme im konečne začali rozumieť. A mohli tieto vedomosti posunúť ďalej, napríklad aj našim deťom.

Koho z vás na škole učili čokoľvek o peniazoch? Nikoho? Ani mňa nie. Naučila som sa neskôr, ale asi tú najzákladnejšiu vec – viesť si finančný denník. Škoda, že som to nezačala robiť skôr. Mohla som ušetriť dosť peňazí a pravdepodobne by mi došlo skôr, že tá splátka hypotéky, ktorú máme, je nad naše možnosti.

Myslíte, že ma baví ťukať čísla z bločkov do kalkulačky? Nebaví. Ale baví ma mať veci pod kontrolou. Vedieť, čo si ešte môžem dovoliť a čo už nie. Predtým som si myslela, že mám prehľad o svojich financiách. Na účte neboli čísla v červenom, tak som bola spokojná. Veď počas mesiaca som nič extra nekupovala. Ale euro k euru sadá…

Finančný denník či domáce účtovníctvo. Dlho som hľadala spôsob ako na to. Najprv som zbierala bločky ako do lotérie a na konci mesiaca sa to snažila nejako spočítať. Mesačne ich však bolo toľko, že ma pravidelne prechádzala chuť niečo triediť, zapisovať a počítať.

Prišlo ale dôležité zistenie. Výdavky musím zapisovať priebežne, inak sa v tom stratím. Tu sa naskytlo hneď niekoľko možností. Zapisovať do zošita ma nenadchlo, tak som si vytvorila tabuľku v Exceli. Po malých nastaveniach, to počíta „samo“. Po čase mi ale chýbali vychytávky. Napríklad triedenie výdavkov a príjmov podľa kategórií.

Správne som predpokladala, že niekomu predo mnou to už muselo napadnúť a tak som hľadala. Narazila som na Cashmon – finančný denník. Super vec, je zadarmo, funguje online. Veľmi dobre si to viem predstaviť aj na jednoduché účtovníctvo pre firmu. A vie aj kresliť grafy. To pre tých, čo ich majú radi :)

No ja som išla ešte ďalej. Údaje som jednoducho potrebovala zapisovať častejšie ako raz do dňa. A stalo sa, že som v niektorý deň ani nezapla počítač či pár výdavkov zabudla zapísať. Preto som hľadala aplikáciu do mobilu, ktorá by mi s týmto pomohla. A našla. Je ich neúrekom.

Isteže si môžete nájsť aj iný, vlastný spôsob vedenia účtovníctva, ktorý vám bude najviac vyhovovať. Dôležité ale je mať v rodinnej peňaženke prehľad.

Ďalší poznatok, ktorý mi priniesol istú slobodu, bolo naplánovať si výdavky „na zábavu“. Jednoducho, mať istý obnos, ktorý môžem minúť na čo chcem. Preto ani zápisy príjmov a výdavkov nerobím s presnosťou na centy, stačí to aj približne.

Avšak treba rátať aj s tými menej príjemnými správami. S finančným denníkom ľahko zistíte, kde míňate najviac peňazí. Často sú to len „drobnosti“, ktoré sa za ten mesiac nazbierajú. No možno prídete na to, že platíte príliš veľa banke či poisťovni. Preto je na mieste aj zamyslieť sa, či sa s tým dá niečo robiť. Lebo ak chcete byť „v pluse“, možnosti sú len dve: buď znížite výdavky alebo zvýšite príjmy.

Preto najlepší spôsob ako domáce účtovníctvo naučiť svoje deti, je začať to praktizovať. Najlepšie hneď. Ja to už robím, a čo vy?

The following two tabs change content below.
Som mamka dvoch chlapcov a podnikať som začala počas rodičovskej dovolenky. Do sveta financií ma priviedla vlastná životná situácia a potreba skutočne rozumieť produktom, ktoré využívam. Viac o mne: https://www.facebook.com/viktoria.paluchova

Najnovšie príspevky od Viktória Paľuchová (pozri všetky)

5/5 - (4 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *