Už aj vrabce si čvirikajú o tom, že terajší mladí ľudia budú mať mizerný dôchodok. Ak vôbec nejaký. Demografická kríza a superrýchle starnutie Slovákov budú dostávať do ťažkej situácie čoraz viac ľudí.
Mladí ľudia, ktorých sa téma budúcich dôchodkov týka najviac, často o tomto probléme ani netušia. Pri väčšine rozhovorov s dnešnými dvadsiatnikmi, sa dozvedáme, že nemajú ani základné informácie o fungovaní dôchodkového systému na Slovensku.
A niet sa čomu diviť.
Miera informovanosti je mizerná aj preto, že štát, školy ani zamestnávatelia mladým neposkytujú prakticky žiadne informácie.
Čo hovoria prepočty?
O tom či vstupovať alebo nevstupovať do druhého piliera sa za viac než desať rokov od spustenia dôchodkovej reformy už debatovalo dosť.
Skúsenosti z krajín, kde funguje podobný systém hovoria jednoznačne. Budúci dôchodcovia by sa nemali spoliehať len na štát. Dôležitou súčasťou dôchodku je aj príjem vyplácaný z vlastných dôchodkových sporení. Napríklad aj v druhom pilieri.
Úloha štátu spočíva v zabezpečení aspoň základného dôchodku a istej miery solidarity s každým občanom. Avšak štát nedokáže zhodnocovať peniaze tak, ako to dokážu firmy podnikajúce na finančných trhoch.
V nedávnych rozhovoroch o tom hovoril aj minister financií Richter. V jednom z nich pochválil spôsob, akým môžu dôchodkové fondy zarobiť sporiteľom. V inom zas spomenul potrebu zvyšovať atraktivitu tretieho piliera, ktorý sa na Slovensku takisto rozbieha len veľmi pomaly.
Mladí ľudia si môžu sami prepočítať, či sa im oplatí vstúpiť do druhého piliera. Otázke sa venujú rôzne štúdie, za všetky však vyberáme konštatovanie INESSu, s ktorým sa stotožňujeme: „Druhý pilier sa môže ďalej zlepšovať. Prvý nie.“
Druhý pilier vybavíme za 24 hodín v novej službe
Po zavedení reformy bolo sporenie v druhom pilieri automaticky aktivované každému, kto začal prvýkrát pracovať.
Po rôznych zásahoch do reformy sa to žiaľ zmenilo. Po nástupe do prvej práce mladí ľudia nedostávajú žiadnu informáciu týkajúcu sa vstúpenia do druhého piliera.
Dnešným dňom preto spúšťame novú službu spojenú s kampaňou „Nemám druhý pilier“.
Na stránke www.druhypilier.sk sú pripravené základné informácie o tom, prečo by mladí ľudia mali vstúpiť do druhého dôchodkového piliera a ako na to.
Jeden argument za všetky – budúci dôchodok bez peňazí z druhého piliera môže byť nižší aj o 200 eur.
Pre záujemcov je tu možnosť aktivovať si dôchodkové sporenie v druhom pilieri hneď dvoma spôsobmi. Viac informácií nájdete na webe.
Budeme radi ak o našej novej službe poviete priateľom. Za všetkých budúcich dôchodcov ďakujeme :-)
Najnovšie príspevky od Peter Macinský (pozri všetky)
- Riziko jedného príjmu: Prečo je dôležité tvoriť alternatívne zdroje peňazí - 7. septembra 2023
- Hypotéka pre mladých bude od apríla najdostupnejšia. Možno naposledy - 19. marca 2017
- Spúšťame novú službu pre mladých ľudí – druhypilier.sk - 5. marca 2017
- Najväčšie mýty o naštartovaní podnikania - 21. januára 2017