Prečo by som znova vstúpil do druhého piliera?

5/5 - (2 votes)

Druhý pilier je otvorený a ja som sa znova niekoľkýkrát presvedčil, že tam zostanem. Ak by som mohol, vstúpil by som znova. Nie je to otázkou vyššieho alebo nižšieho dôchodku. Nakoniec tá almužna aj tak nikomu nebude postačovať.

Ide skôr o filozofiu ako piliere vnímam.

Naše peniaze

Odvody do Sociálnej poisťovne prídu a hneď odídu. Pardon, opravím sa – ešte nestihnú ani prísť a už odišli, pretože na dôchodky si Sociálna poisťovňa z roka na rok požičiava vyššiu sumu.

Veríte, že sa štát o dôchodcov postará? A keď nebude mať za čo? Dnes existujú krajiny, kde vôbec nemajú zabezpečenie na starobu.

V prvom pilieri nie je žiaden náš účet. V druhom pilieri máme peniaze z odvodov na účte, ktoré si necháme po dosiahnutí dôchodku vyplácať ako rentu alebo sa dedia.

Dedičstvo

Suma peňazí na osobnom dôchodkovom účte neslúži len ako dôchodok. V plnej výške sa stáva dedičstvom počas nášho života. Pre Sociálnu poisťovňu je najvýhodnejšie, keď po dosiahnutí dôchodkového veku opustíme tento svet, najlepšie ešte pred vyplatením prvého dôchodku.

Alebo aspoň čím skôr. Potom sa stane to, že do dôchodkového systému prispievame celý život, no nakoniec z odvodov nikto nič neuvidí. Pri plánovaní mojich financií nepozerám len na seba, ale aj na rodinu. Pre nich to môžu byť dôležité peniaze.

Sociálna poisťovňa

Tretí dôvod prečo by som znova vstúpil: nesúhlasím s tým, ako hospodári Sociálna poisťovňa. Podporoval by si svojho kamaráta finančne, keby si vedel, že míňa viac ako zarába? Keby každý rok v decembri rozdal peniaze na darčeky?

Ľudia, ktorí o nás rozhodujú

Dnes sú v politike prevažne štyridsiatnici a starší. O 10, 20 a 30 rokov budú v politike ľudia, ktorí si druhý pilier nechali, takže sa budú prijímať zákony, ktoré budú pre nich výhodné, nie devastačné. A rovnako pre ich rovesníkov.

Ľudia, ktorí sú pri moci teraz, najviac kričia a rozprávajú o tom, aké budú dôchodky o 20 rokov. Ale kto z nich bude politikom aj vtedy a kto potom ponesie zodpovednosť?

Neistá budúcnosť

Jediná istota, ktorú máme je smrť. Preto sa nevypláca vsadiť v živote na jednu kartu. Celý dôchodkový systém sa ešte niekoľkokrát zmení, pretože sa musí.

Rodí sa menej detí, rodia sa oveľa neskôr ako kedysi, populácia starne, ľudia žijú dlhšie a do dôchodku sa bude odchádzať neskôr, ak vôbec.

Aj z tohto pohľadu vyhráva možnosť byť v oboch pilieroch súčasne. Keď sa dôchodku nedožijeme, pretože bude príliš neskoro, neostanú všetky peniaze štátu. Aspoň časť sa vráti rodine.

Vystúpenie, zotrvanie či vstup do druhého piliera sú individuálnym rozhodnutím každého človeka. No je dôležité myslieť na to, aby sme počas života budovali aktíva. Na tie sa budeme môcť neskôr na dôchodku obrátiť.

Len takto sa dá skutočne vyriešiť otázka príjmu v neskoršom veku.

The following two tabs change content below.
Ako odporca finančného trhu sa v roku 2005 nakoniec sám stal jeho súčasťou. Dnes je s vyše 10 ročnými skúsenosťami expertom na osobné financie. Je autorom cyklu školení Ako vydrbať so systémom? a zároveň ich hlavným rečníkom.

Najnovšie príspevky od Miroslav Oros (pozri všetky)

5/5 - (2 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *