Odklad splátok úveru v ťažkej životnej situácii sa môže zdať ako jediná možnosť. Klienti pri podpise úverovej zmluvy častokrát potrebujú počuť, že túto možnosť ich banka ponúka. Majú akýsi pomyselný pocit istoty. Je však tento krok až taký výhodný?
V prípade, že nevládzete splácať úver, mali by ste postupovať podľa nasledujúcich krokov.
1. krok – Komunikujte
Je nevyhnutné vopred informovať banku, že splátka nepríde. Týmto sa môžete vyhnúť nepríjemným poplatkom za upomienky, úroku z omeškania, exekúcii. Banka začne s Vami túto situáciu riešiť.
2. krok – Poraďte sa
Poraďte sa s nezávislým odborníkom (nielen s pracovníkom svojej banky) o možnostiach riešenia situácie. Možno môžete mať nižšiu splátku, nižší úrok alebo si viete predĺžiť dobu splácania tak, že Vám ostane splátka, ktorú hravo zvládnete.
To isté platí, ak máte viac ako jeden úver. Optimálne je to riešiť ešte pred tým, ako Vaše splátky meškajú. Vašu šancu uspieť tým výrazne zvýšite.
3. krok – Odklad splátok istiny
Ak nie ste schopný ďalej pokračovať v regulérnom splácaní, môžete požiadať banku o zmenu. Banka však vyžaduje splácanie úroku. Je na zvážení, či Vám pomôže odklad splácania istiny, ak máte svoj úver v štádiu, že ho ešte neplatíte dlho. Isté je, že sa Vám týmto celý úver predraží.
4. krok – Úplný odklad splátok
Väčšina bánk túto možnosť ponúka na obdobie 6 mesiacov (výnimočne 12). Dlžné splátky splatíte upraveným splátkovým kalendárom alebo sa celý úver predĺži o dobu, ktorú ste nesplácali. Tak isto sa úver predraží, pretože úroky na ňom nabiehajú aj počas obdobia nesplácania.
Odklad splátok istiny pri úvere so štátnym príspevkom pre mladých
Máte hypotéku so štátnym príspevkom pre mladých a narodilo sa Vám dieťa? Vtedy viete podľa zákona požiadať banku o odklad splátok istiny a to najneskôr do troch mesiacov od narodenia dieťatka. Úrok budete musieť splácať naďalej. Odklad môže trvať najdlhšie dva roky. Úver sa týmto opäť rapídne predraží.
Pozor na následky!
Akýkoľvek odklad splátok by mal byť posledným riešením. Ak požiadate o odklad, banka pri prehodnocovaní Vašej bonity (napríklad výročie fixácie) tento fakt do celého hodnotenia zahrnie a zvýši Vám úrok.
Možno si poviete: „Veď čo, banky sa dnes „bijú“ o klientov. Odídem do konkurenčnej spoločnosti a dajú mi lepšie podmienky.“
Problému sa nevyhnete ani u konkurencie. Odklad splátok a to, že ste neboli schopný dlhšiu dobu splácať úver (hypotéku či pôžičku) sa totiž dostane aj do Vášho úverového registra.
Nikto Vás nebude chcieť za svojho klienta – neprefinancuje Váš úver a to minimálne najbližších 9 mesiacov, ak vôbec. V prípade, že nejakú ponuku dostanete, poriadne si priplatíte za riziko, do ktorého finančia inštitúcia pri jednaní s menej bonitným klientom vstupuje.
A tak sa stávate „rukojemníkom“ vo svojej banke a či chcete alebo nie, musíte akceptovať jej podmienky. Môže Vás to vyjsť poriadne draho a finančné problémy sa môžu začať nabaľovať.
Prehodnoďte svoje výdavky
Ak ste sa dostali do situácie, keď nemáte na splátku úveru, niekde sa stala chyba. A to už dávno predtým. Aby sa to nezopakovalo, držte sa nasledujúcich pravidiel:
- Vaše výdavky nikdy nesmú byť vyššie ako príjmy
- Spravte si sumár kam miznú Vaše peniaze a prehodnoťte, čo je naozaj dôležité
- Nie je hanba, znížiť si svoj životný štandard v ťažkej situácii
- Vytvorte si postupne železnú rezervu, ktorá predstavuje Vaše 3-6 mesačné nevyhnutné výdavky a ak z nej miniete, priebežne ju dopĺňajte
- Uzatvorte si poistenie pre prípad udalostí, ktoré neutiahnete ani z rezervy (vážna choroba, trvalé následky, strata života živiteľa rodiny)
Najnovšie príspevky od Martina Orosová (pozri všetky)
- Daňový bonus na hypotéke – 10 tipov pre Vás - 1. marca 2019
- Hypotekárna revolúcia už klope na dvere - 6. februára 2016
- 10 mýtov o hypotékach - 12. mája 2015
- Dávajte si pozor na ponuky na internete - 16. apríla 2015