Finančný trh je dnes zaplavený rôznymi ponukami ako získať výhodné poistenie, lacný úver alebo rýchlu pôžičku. Poisťovne, bankové a nebankové spoločnosti často zastupujú rôzni sprostredkovatelia. Môžete im ale veriť?
Ešte v júni minulého roka uskutočnila spoločnosť GfK prieskum k službám finančných poskytovateľov. O tomto prieskume sme sa zmienili aj na našom Facebooku a vyplynulo z neho viacero zaujímavých údajov.
Najzaujímavejším, ale určite nie prekvapujúcim poznatkom je fakt, že Slováci finančným poradcom nedôverujú. Viac než polovica hľadá finančnú radu u svojej rodiny, ďalší na internete. Len 14% opýtaných sa chcelo poradiť s profesionálom.
Kvalitný finančný poradca nám môže pomôcť ušetriť tisíce eur, najmä ak sa rozhodujeme o úvere či hypotéke, ktorá nás zaťaží na desiatky rokov.
Povesť poradcov však pošramotili rôzni „finanční šmejdi” zaujímajúci sa len o výšku vlastnej provízie. Ako teda rozoznať profesionála od zlého poradcu?
Dbajte na odporúčania a referencie
Podobne ako pri iných službách, aj pri financiách ostávajú po poradcoch výsledky. Ak má niekto vo Vašom okolí pozitívnu skúsenosť, je to dobrý signál aj pre Vás. Pozor v prípade, keď Vás poradca oslovil sám od seba.
Pokúste sa zistiť, odkiaľ má kontakt. V prípade odporúčania si túto informáciu radšej preverte.
Overte si spoločnosť a portfólio služieb
Poradcovia väčšinou pracujú pre rôzne maklérske spoločnosti. Overte si ich veľkosť, tradíciu a skúsenosti. V prípade malých neznámych spoločností je riziko uzatvorenia nevýhodnej zmluvy vyššie.
Zároveň, čím väčšie je portfólio produktov, ktoré poradca pozná, tým väčšia je šanca, že vyberie ten správny produkt pre Vás.
Skontrolujte registráciu v NBS
Národná banka Slovenska od 1. januára 2010 vedie register finančných agentov a finančných poradcov. Overte si, či je Váš agent zaregistrovaný.
Dobrý poradca nevie všetko
Aj finančný poradca je len človek a nemusí vedieť všetko. Legislatíva a finančné produkty sa menia veľmi rýchlo. Sledujte teda ako reaguje na Vaše otázky. Ak sa snaží odpovedať aj na veci, ktoré sám nevie, zrejme niečo nie je v poriadku.
Dobrý poradca Vám povie pravdu a informácie pre Vás dodatočne zistí.
Bez ručiteľa a dokladov
Ponúka Vám agent pôžičku, ktorú by ste inak od banky nedostali? Sú podmienky získania príliš jednoduché? Možno sa nejedná o podvod, no ani o dobrého finančného poradcu. Ten by Vám len ťažko poradil podobné riešenia. Bývajú totiž veľmi nevýhodné a neraz vedú k exekúciám.
Netlačí na Vás a nezľahčuje
Zmluvy nikdy neuzatvárajte pod nátlakom a narýchlo. Poradca Vám musí nechať čas posúdiť jednotlivé ponuky a rozhodnúť sa.
Podozrivé je aj správanie sa poradcu, pri ktorom Vám povie, že niektoré časti zmluvy nie sú podstatné alebo ich môžete preskočiť. Vždy si pozorne prečítajte celú zmluvu.
Toto je niekoľko základných rád, ako si nenechať poradiť od niekoho nespoľahlivého alebo priamo od podvodníka. V overovaní dôveryhodnosti môžete samozrejme pokračovať ďalej aj sami. Napríklad „gúglením” poradcu.
O nespoľahlivých poradcoch a spoločnostiach možno nájdete informácie od iných nespokojných klientov. Rovnako sa môžete pozrieť na stránku dlžníkov, ak sa tam nachádza Váš agent alebo jeho spoločnosť, pravdepodobne niečo nie je v poriadku.
Veríme, že Vám sa „šmejdi” vyhnú a produkty, ktoré si zvolíte budú naozaj výhodné. V prípade finančných otázok sme Vám samozrejme pripravení poradiť aj my.
Najnovšie príspevky od Peter Macinský (pozri všetky)
- Riziko jedného príjmu: Prečo je dôležité tvoriť alternatívne zdroje peňazí - 7. septembra 2023
- Hypotéka pre mladých bude od apríla najdostupnejšia. Možno naposledy - 19. marca 2017
- Spúšťame novú službu pre mladých ľudí – druhypilier.sk - 5. marca 2017
- Najväčšie mýty o naštartovaní podnikania - 21. januára 2017